Milí rodiče,
služby fotografa patří k těm, které jsou vysoce kontaktní a kdy se my, fotografové, pohybujeme v intimní zóně našich klientů. Poskytování našich služeb je tak teď kompletně pozastaveno. Ráda bych ale pomohla nejenom těm, jejichž miminko nemůžu teď nafotit já sama. Vzhledem k současné situaci s nouzovými opatřeními naší vlády ohledně koronaviru covid-19 bych ráda s vámi alespoň nasdílela tohoto průvodce – bude vám rádcem, jak si křehké momenty s vaším miminkem v jeho prvních dnech na tomto světě můžete co nejlépe zachytit v rodinném kruhu sami. O tom, co čekat od fotek podle stáří miminka, jsem napsala jiný příspěvek, který můžete najít tady.
V čem vám bude tento průvodce nápomocný? Jedná se o tipy na focení v prvních dnech miminka doma svépomocí tak, aby vznikly opravdu pěkné a nadčasové fotky. Fotit můžete s jakýmkoliv foťákem, jaký vlastníte a používáte (ano … klidně i s mobilem!). Důležité je, abyste věděli, jak jednoduše na pěkný záběr vašeho novorozeného miminka, případně jeho starších sourozenců.
Věřím, že vám průvodce v této nelehké situaci pomůže a těším se, že vaši rodinu budu moct fotografovat někdy v blízké budoucnosti, až tato bezprecedentní situace pomine. Opravdu si přeji, aby tipy a triky, které vznikly spoluprací širší fotografické komunity, vám byly oporou. Pokud vám cokoliv nebude jasné, neváhejte mě kdykoliv kontaktovat. Moje kontakty jsou dostupné a opravdu ráda vám poradím. A teď už konec řečí a pojďme na to !
Rychlé tipy, aneb na co si dát pozor
Příprava je základ!
Aby bylo jasno pro začátek – vaše fotky bohužel nebudou vypadat stejně jako od profesionála. Ale to je v pořádku! Jde o to, že zachycujete vaše vzpomínky, které jsou jedinečné a to je to, co je v tomto případě podstatné.
Miminka vycítí energii – pokud budete u focení nervózní, poznají to. Nechte proto všemu volný průběh. Ono se to řekne, co? Ale uvidíte, ono to půjde! Zapněte termostat v pokoji, kde plánujete fotit, na teplotu, kterou byste normálně nezvolili. To proto, abyste v pokoji měli pěkně teploučko, protože to je první základ úspěchu. Pořádně miminko nakrmte a nechte odříhnout, aby bylo spokojené a následně ospalé! Mějte na paměti, že fotky bdícího novorozaňátka jsou ale zrovna tak překrásné a netrapte se, pokud miminko neusíná, jak byste chtěli vy sami.
Počítejte s tím, že pokud budete chtít udělat fotky bez pleny, vaše miminko se v průběhu focení s největší pravděpodobností nejen počurá, ale i pokaká. Mějte proto zásobu ubrousků přímo po ruce, abyste si s takovou situací dovedli poradit velmi rychle.
Technika a proprietky
Nedělejte si starosti, pokud nemáte doma zrovna zrcadlovku. Pokud můžete, nastavte váš fotoaparát nebo mobil do portrétního módu. Dosáhnete tím pěkného odpíchnutí popředí a rozmazání pozadí.
Dejte pozor na to, abyste měli čistou čočku! U fotoaparátu je to celkem zřejmé, ale obzvlášť u mobilních telefonů bývá toto často problém – jak je neustále bereme do ruky, strkáme do kapsy a povalujeme po stolech. Na první pohled si toho na fotkách většinou nevšimneme, ale obzvlášť při zvětšení se s takovým poškozením pak pracuje složitě a to by bylo škoda.
Vzhledem k tomu, že doporučuji nechat vše v maximální jednoduchosti, žádné proprietky nepotřebujete.
Co na sebe?
Nejlepší výsledek dosáhnete, pokud budete mít na sobě pohodlné, jednoduché a neutrálně laděné oblečení. Jako při jiném focení určitě doporučuji vyhnout se na vašem oblečení logům, nápisům, postavám a neonovým barvám.
Novorozeňátka nejlépe vyniknou v jednoduchém bílém body. Pro obměnu můžete případně přidat malou čepičku nebo čelenku. Dejte ale pozor na to, aby tyto proprietky nebraly pozornost od miminka.
Vaše miminko udržíte pěkně spící a spokojené, pokud bude pevně zavinuto. Jak to udělat opravdu jednoduše, si můžete prohlédnout například zde, ve videu od Lisy z The Milky Way.
Světlo
Zkuste fotky dělat v místnosti, která má z celého vašeho bytu nejjemnější světlo – ne přímý sluneční svit. Skvělé jsou tak pro tento účel místnosti s orientací na sever nebo jih. Když budete s vašim miminkem blízko okna, ujistěte se, že světlo na něj přichází ze strany nebo směrem k vrcholku jeho hlavy.
Sourozenci
Když budete fotit fotky se sourozenci, mějte vždy u sebe dalšího dospělého, který bude blízko miminku. Začněte s opravdu malým očekáváním – sourozenci mohou velmi často být nespolupracující. Ale vězte, že to je normální. Když ztratí trpělivost, radši focení přerušte a společné fotky zkuste vyfotit jindy.
Bezpečnost
Mějte na paměti, že bezpečnost a pohodlí vašeho děťátka jsou vždy důležitější než fotky. Nezkoušejte proto nikdy žádné pózování, které vidíte, že dělají newborn fotografové – ti jsou totiž v pózování a bezpečnosti manipulace miminek trénovaní.
Novorozeňátko by nikdy nemělo být foceno se sourozenci a domácími mazlíčky bez dalšího dospělého. Ten by na něj měl přímo dohlížet a mít u něj neustále ruku – prostě být připraven jej chránit.
Když budete dělat fotky miminka z horního pohledu, mějte vždy váš foťák na popruhu a ten kolem krku.
Miminko vám bude dávat signály – snažte se je proto vnímat. V určitý moment bude mít jednoduše dost. Poslouchejte ho. Pokud nebudete mít fotky všechny hned, nelamte si s tím hlavu. Prostě focení přerušte a pokračujte klidně další den nebo až za pár dní.
Editace
Udělejte fotek hodně, abyste si měli z čeho vybírat a mohli zvolit ty nejlepší z nejlepších. I na mobilu je můžete pohodlně zeditovat – např. v aplikacích jako je VSCO nebo Snapseed.
Tip 1: „Shora“
Jak na to?
- Deku, zavinovačku, případně prostěradlo rozprostřete na zem poblíž okna. Nejlepší volbou je neutrální světlá barva – bílá, krémová nebo šedivá, případně zajímavý drobný vzor (např. puntíky, hvězdičky, šipky nebo jim podobné).
- Uložte miminko tak, aby na něj světlo přicházelo ze strany nebo směrem k vrcholku jeho hlavy.
- Udělejte fotky přímo „shora“, nefoťte ale miminko „proti jeho nosu“.
Tip 2: Na posteli
Jak na to?
- Použijte velkou postel, na kterou miminko položte spíše na spodní polovinu postele, tj. blíž k vám.
- Nejlépe vypadá neutrální a světlé povlečení a pokud to půjde, mějte peřiny uvnitř povlečení bílé, aby případné jejich vzory neprosvítaly.
- Snižte se – fotky pořizujte z úrovně očí miminka.
- Nádherný záběr je, když je maminka vyfocená, jak miminko leží před ní. Nechte partnera, aby vám, maminky, takovouto fotku vyfotil, případně použijte samospoušť.
Tip 3: Zachumlané
Jak na to?
- Jednoduchou deku nebo přikrývku položte na postel nebo klidně na zem.
- Položte miminko na deku tak, aby na něj světlo přicházelo ze strany nebo ve směru od hlavy k nohám.
- Spodní stranu deky přeložte tak, aby miminko zakryla až po bradu.
- Aby deka zůstala těsněji napnutá, můžete si napomoct a po stranách ji zatížit.
- Foťte v přímém pohledu shora.
Tip 4: V kolébce nebo postýlce
Jak na to?
- Položte do kolébky/postýlky miminko vrcholkem hlavičky směrem
k oknu – pokud bude potřeba a bude to realizovatelné, klidně kolébku/postýlku přisuňte blízko k oknu. - Foťte z různých úhlů, například:
- Přímý pohled z hora
- Mezi tyčkami
- Rodič naklánějící se nad kolébkou/postýlkou, ruce na miminku
Tip 5: Se sourozenci, kteří jsou starší
Jak na to?
- Sourozence posaďte tak, aby světlo na něj přicházelo ze strany. Nohy by měl mít natažené nebo překřížené před sebou tak, aby vytvořily „malou kapsu“.
- Nejbezpečněji je vždy přímo na podlaze nebo také, když je sourozenec na posteli, opřený o polštáře. V každém případě by druhý dospělý měl být přímo na dosah, pokud by bylo potřeba.
- Umístěte miminko tak, aby jeho váha byla držena v sourozencově klíně a nechte sourozence, aby miminko jemně objal.
- Vrcholek hlavičky miminka by měl být natočen směrem k oknu.
- Udělejte fotky z různých úhlů – ze strany, zezadu, v čelním pohledu, atd.
Tip 6: Se sourozenci, kteří jsou mladší
Jak na to?
- Nejbezpečnější v tomto případě je, pokud sourozenci miminko chovat nebudou. Druhý dospělý by měl být po ruce a dohlížet na vše po celou dobu, kdy fotíte.
- Položte miminko na postel tak, aby vrcholek jeho hlavičky směřoval k oknu.
- Požádejte sourozence, aby si lehl(i) na břicho, ve směru od foťáku až za miminko.
- Podpořte klidnou spolupráci sourozence s miminkem – např. nenucenými pobídkami jako např. „podívej se na miminko; přičichni k němu, jak voní; pohlaď mu palečky“, atd.
Tip 7: Se sourozenci vleže
Jak na to?
- Rozprostřete pohodlnou deku nebo kobereček poblíž okna. Zasuňte pod něj pár srolovaných přikrývek nebo třeba ručník, abyste vytvořili pro sourozence pohodlné místo, kam si položí hlavu.
- Položte sourozence na deku/kobereček, vrcholkem jeho hlavy směrem k oknu.
- Položte zavinuté miminko opravdu bezprostředně vedle sourozence, hlava miminka je podepřená sourozencovou paží.
- Požádejte sourozence, aby svou druhou ruku položil na bříško miminka, nebo aby se ho jakkoliv dotýkal – vznikne tím mezi nimi krásné propojení.
- Fotografujte přímo shora.
Tip 8: V tátových rukou
Jak na to?
- Tatínek se usadí poblíž okna tak, aby na něj světlo přicházelo ze strany.
- Miminko mu leží na jeho nohou, hlavičku miminka drží v dlaních.
- Zaměřte se na záběr velkých tátových rukou v kontrastu s malinkou hlavou miminka.
- Foťte malé nožičky miminka ve velkých rukou táty, jeho ručičku v dlaních táty, tátovu ruku na těle miminka.
- Zachyťte také tatínkův výraz při pohledu dolů na miminko.
Tip 9: Rodičovská náruč
Jak na to?
- Rodič se usadí poblíž okna tak, aby světlo na něj přicházelo ze strany.
- Snažte se, aby vrcholek hlavičky miminka byl vždy nasměrován
k oknu. - Držte miminko různým způsobem: položené v náručí, „face-to-face“, na rameni atd.
- Z každé pozice udělejte několik záběrů v různých úhlech – přímo, ze strany, zhora, zezadu přes rameno rodiče, atd.
Tip 10: Celá rodina
Jak na to?
- Usaďte se tak, aby na vás světlo přicházelo ze strany – např. na gauč, nebo klidně na podlahu v dětském pokoji nebo kdekoliv jinde ve vašem bytě.
- Pokud máte stativ, teď je ten správný okamžik jej použít. Pokud stativ nemáte, vůbec nic se neděje. Popřemýšlejte ale, čím si můžete telefon podepřít, abyste se do záběru vešli všichni, když budete fotit na samospoušť.
- Aktivujte samospoušť (na 10s) a utíkejte na místo, aby byla v záběru opravdu celá rodina.
- Usmívejte se !
Tip 11: Detaily
Jak na to?
- Položte miminko na deku/prostěradlo poblíž okna – opět nejlépe bílé nebo světlé neutrální barvy.
- Zaměřte se vždy jen na jednu část těla a vyfoťte pár fotek pouze této části těla.
- Vyfoťte ruce a prstíky, chodidla a palečky, nos, rty, oko s obočím, pupík, čupřinu, hranici vlasů. Nezapomeňte faldíky a případně šupinatou kůžičku, eventuálně také chloupky na místech, kde v pozdějším věku běžně nebývají jako např. ušní lalůčky.
Další inspirace pro vás
Poznámka:
Tento průvodce vznikl s laskavým přispěním od: Milk & Honey Photography, Reflections by Talea Photography, Frame A Memory Photography, Doodlebug Captures, Adara Events & Photography, Dawn Lopez Photography, Dava Leigh Photography, Alicia Eads Photography, Sheena Magnesen Photography, Stefanie Rose Photography, Jennifer Zarine Photography, R&R Photography, Melissa Marie Photography, Syringa Studios Photography, Meghan Mais Photography, M Avenue Photography by Maria Watkins, Single Breath Photography, Blue Sugar Photography, Rochelle Hepworth Photography, All Mine Photography.